ЛОЗНИЦА (27. август 2024) – Новинар Томислав Ловрековић о медијској и политичкој позадини пројекта „Јадар“
Наш саговорник оценио да су медијска и политичка позадина пројекта „Јадар“ неодвојиве једна од друге, и да у нашој земљи, нажалост, не постоје прави опозициони медији, већ „медији који су опозициони према Србији“ и њеном напретку. „Створила се атмосфера да ако си за (пројекат „Јадар“) спустиш главу, па ћутиш и мислим да та слика треба што пре да се мења, јер не смемо дозволити да људи поверују у лаж“, нагласио је Ловрековић.
Новинар Томислав Ловрековић рекао је да смо последњих година сведоци специјалног рата против Србије, напретка друштва и интереса земље који се дешава и у Лозници и да је одговорност сваког од нас да не дозволимо да нас преплаве лажи и полуистине које би уништиле земљу, њене развојне шансе и њен напредак.
Говорећи о пројекту „Јадар“ Ловрековић је рекао да је експлоатација литијума гарант напретка Србије, а да је здраворазумско питање које се поставља „зашто би се неко борио против прилике да профитирамо и напредујемо“?
„Никога од њих не занима екологија. Они се боре против јаке, стабилне и суверене Србије која као таква представља сметњу великим страним играчима. Њих занима да спрече прогрес, јер уколико Србија која је већ сада лидер на Балкану кроз овај пројекат стекне неку додатну независност то је онда проблем за оне који желе да Србија буде играчка и на коленима“, навео је Ловрековић.
Према његовим речима, медијска позадина целе приче о пројекту „Јадар“ подразумева деловање директних експонената страних сила, стране агентуре оличених у појединим медијима који воде хибридни рат, труде се да затрују ум овог народа, његову душу и све оно што би могло да нас води напред.
„Они су на једном једином задатку, а то је уништење Србије, а ако већ не могу да је скроз униште јер је то јако тешко урадити уз председника Србије Александра Вучића и премијера Милоша Вучевића, онда се макар труде да је ослабе или спрече да и даље иде напред. То су људи који су покушали да уцењују „Рио Тинто“, људи који имају своје проневере, а данас воде антикорупцијске тимове (…) Верујем да је народ који је преживео мартовски пуч и јако страдао због тога, а који је после тога преживео пети октобар и јако страдао због тога, данас довољно паметан да трећи пут у мање од 100 година не дозволи себи да понови исту грешку, да га насамаре“, нагласио је Ловрековић гостујући у емисији „У фокусу“ на ТВ „Лотел“.
Ловрековић је аутор документарног филма под називом „Ко копа против копања“, а на питање шта је централно место тог питања и филма рекао је да тема ипак није да ли ће „Рио Тинто“ копати у Јадру, већ да се против копања боре они који су давно закопали Србију коју садашња власт још увек откопава.
„Филм се бави управо тим протагонистима тужне и мрачне приче где манипулишу полуистинама и неистинама и где нам сервирају лажи како би нас удаљили од онога што треба да нас води напред. Бавимо се тим опскурним ликовима који су захваљујући страним донацијама и страној помоћи добили велику медијску пажњу да искористе наш народ како би, верујући да ради нешто добро, помогао њиховим ниским и лошим циљевима. То је оно што не смемо да дозволиммо и свако од нас има личну одговорност да на сваком месту и упорно говори истину, јер је истина једини начин да се изборимо против лажи“, указао је Ловрековић.
Он је истакао да су истина, патриотизам и добробит Србије били управо и његови мотиви рада на том филму, а рекао је да му највеће признање за рад представља оштра реакција оних против којих се бори – малобројног, али гласног и заштићеног дела јавности „који је ушушкан у оклопе страних служби“
Истакао је да су медијска и политичка позадина пројекта „Јадар“ попут система повезаних судова.
„Не можемо одвојити политику и медије. Волео бих да у нашој земљи имамо праве опозиционе медије, али немамо их. Имамо медије који су опозициони према Србији и то је оно што ме ужасава“, казао је Ловрековић.
Рекао је да делимично прати дешавања у другим земљама о теми литијума, и поменуо пример Немачке и Португала у којима њихов народ литијум види као развојну шансу и указао да тамошњи медији не праве кампање у којима људима представљају катастрофалне и ужасавајуће сценарије.
„Потребно је слушати струку, а чини ми се да струка нема довољно храбрости да изађе пред људе и каже да ће се радити по највишим стандардима и критеријумима. Немају храбрости јер смо стално у дефанзиви и постало је страшно рећи „да, ја јесам за литијум, јер сматрам да је то добро и потребно да бисмо се развијали“. Створила се атмосфера да ако си за спустиш главу, па ћутиш. Мислим да та слика треба што пре да се мења, јер много више људи види у томе шансу, а с друге стране има и доста збуњених људи који не знају шта је истина. Не смемо дозволити да поверују у лаж“, закључио је Ловрековић.
Д. П. Ђ.