
Zahvaljujući valjanom uređenju jalovišne brane nekadašnje flotacije bivšeg rudnika Stolice kod Krupnja, vode boje bronze, pune opaskih otrova, više ne otiču u Kostajničku reku, a potom iz nje sve do Jadra u lozničkom kraju, pa do Drine, u Mačvi, i do Semberije u Republici Srpskoj.
Iznenađeni su i brojni prolaznici, koji zastajkuju da vide šta je sve urađeno, a mnogi još ne veruju da je džinovska i doskoro neuređena brana dobila novi izgled i novu funkciju.
– Kostajnička reka se uliva u Korenitsku reku, a onda u Jadar, pa su otpadne vode pričinjavale problem na širem području – kaže gradonačelnik Loznice Vidoje Petrović, podsećajući na ekološke probleme zbog havarije na brani koja se dogodila posle majskih poplava 2014. – Ovaj posao je trebalo da uradi firma koja je kupila rudnik, ali za to nije marila, pa je premijer Vučić poručio da će rešiti i taj, i mnoge druge probleme u Rađevini i Jadru, što se, eto, dogodilo na najbolji mogući način.
Dva miliona evra je, podseća Petrović, obezbedila Evropska unija pa je sada na redu i druga faza – rekultivacija terena.
Ivan Isailović, predsednik opštine u Krupanju kaže da je ovaj najveći ekološki problem u Rađevini rešen kao svojevrsni primer odgovornog odnosa vlade Srbije i lokalne vlasti.