УГИНУЛЕ ДИВЉАЧИ НИСУ ОТРОВАНЕ

57

ЛОЗНИЦА (14. март 2024) – Ловачко удружење „Гучево“ негира тровање дивљачи у „Јадру“

Из Ловачког удружења „Гучево“ наводе да је објава на друштвеним мрежама о тровању два јелена и једног ланета у долини Јадра апсолутно нетачна информација, као и да је реч о догађају од пре три године када је анализом ветеринарског института из Шапца установљено да је дивљач угинула услед болести изазване присуством паразита Taenia hydatigena.

Управник ловишта „Јадар“ Владан Васић нагласио је да је болест коју изазива тај паразит заступљена на целом подручју ловишта, као и да је најприсутнија на подручјима где је срнећа дивљач најбројнима.

Због те болести велики број дивљачи угинуо је и на Гучеву и Церу, а не само на подручју око Недељица.

Конкретно у овом случају који је предмет расправе на друштвеним мрежама, како је Васић истакао, три грла су угинула због болести, што је потврдио Ветеринарски институт, а једно грло срне угинуло је у саобраћајној незгоди на путу.

– Са свим заинтересованим лицима смо о томе разговарали и пренели им све информације, али из неког разлога лажна прича о тровању дивљачи се с времена на време појављује на друштвеним мрежама – истакао је Васић.

Он је указао и на проблем настанка саобраћајних незгода због дивљачи на путу и прецизирао да око стотину јединки годишње страда на тај начин, а да је посебно у том смислу ризичан регионални пут Лозница–Ваљево.

Фото: Приватна колекција

– Позивамо све заинтересоване грађане, мештане, активисте са подручја нашег града и целе Србије да дођу и увере се у истинитост наших тврдњи. Ми ћемо им изаћи у сусрет, заједно са нама могу обићи ловиште и видети да ми заиста никакав проблем са тровањем дивљачи немамо – поручио је Васић.

Иначе, број срнеће дивљачи на подручју ловишта „Јадар“, према Васићевим речима, многоструко се увећао у односу на њихов број пре 10 година.

ЛН