
ЛОЗНИЦА (28. март 2025) – Одлука Европске комисије да идентификује 47 стратешких пројеката у области критичних сировина још једном потврђује важност литијума за енергетски сектор и индустријски развој, саопштено је данас из компаније „Рио Тинто”.
Поред тога, одлука ЕК јасно показује да је за ЕУ приоритет експлоатација стратешких ресурса на сопственој територији и да су наводне тврдње о неоколонијалном односу према ресурсима Србије само део агресивне кампање дезинформација која се води против литијума, наводи се у саопштењу.
“ЕУ је ставила приоритет на експлоатацију стратешких ресурса на сопственој територији, што додатно потврђује да је одговорно управљање овим сировинама глобални приоритет, а не изолован случај. Највећи број изабраних пројеката у вези је са рударењем, прерадом и рециклажом литијума, што показује одлучност Европе да осигура снабдевање овом кључном сировином. Од укупно 47 стратешких пројеката, 22 су литијумска, а чак седам обухвата рударење литијума из чврсте стене, што је технологија која се може упоредити с пројектом „Јадар””, наводе из „Рио Тинта”.
Додају да Европска унија својим потезима јасно показује да развој литијумских пројеката не посматра као ризик, већ као прилику за одржив развој, економску конкурентност и стратешку безбедност.
Литијум је кључна сировина за производњу батерија за електрична возила и складиштење енергије из обновљивих извора, због чега игра кључну улогу у остваривању европских климатских и енергетских циљева, подсећа се у саопштењу.
Компанија „Рио Тинто” је, како се додаје, пројекат „Јадар” пријавила на конкурс за стратешке пројекте који је Европска комисија расписала прошле године у оквиру Закона о критичним сировинама (ЦРМА), са циљем да допринесе развоју ланца снабдевања електричних возила у Србији и Европи, у складу са највишим еколошким и регулаторним стандардима Европске уније и Републике Србије, преноси Тањуг.
“Подржавамо одлуку Европске уније да убрза развој стратешких пројеката и верујемо у одговоран приступ при даљем процесу селекције пројеката изван територије Европске уније. Ниједан даљи корак у развоју пројекта нећемо предузети док кроз транспарентан и законом прописан процес не докажемо његову безбедност за животну средину и здравље људи“, изјавио је Чед Блуит, директор Пројекта Јадар, додаје се у саопштењу.